Chcete novou povídku...?
Hledám spoluadminku:)
Hodnotím blogy Klik:)     
Black List Klik:(

                  

Leden 2010

Sonny Ve Velkém Světě Popis

31. ledna 2010 v 22:10 | MaRčIčInKa229
Sonny ve velkém světě je seriál vyprávějící příběh teenegerky Sonny která se soutěží dostane do Hollywoodu kde doplní tým pořadu So Random (Náhody), který tvoří Tawni Hart, Nico Harris, Grady Mitchell a Zora Lancaster. Tawni je rozmazlená, sobecká blondýna, která ze začátku Sonny nemá v lásce, protože se bojí, aby nebyla Sonny oblíbenější než ona. Po čase si však na Sonny zvykne a začne jí mít svým způsobem ráda. Nico je nejlepším kamarádem Gradyho se kterým se společně častou dostanou do nějakého průšvihu. Grady je brán za komika party, často je trochu mimo a věci mu docházejí o něco později. Obvykle tyto 2 musí z průšvihu dostat Zora, poslední člen party, která je sice nejmladší ze všech zato však nejchytřejší. Hraje na housle, ráda šmíruje a nejčastěji je schovaná ve ventilové rouře s okýnkem do Tawniina a Sonnyina pokoje. Pořad So Random má ale rivala, Mackenzie Falls, televizní seriál ve kterém hraje herecká hvězda Chad Dylan Cooper. Ten je podobně jako Tawni sobecký a zajímá se pouze o sebe. Týmu Nahod dělá samé naschvály a provokuje je, nejvíc bojuje právě se Sonny. Nejdřív uspěje on, po 2. Sonny a tak pořád dokola. A jak se to tak opakuje, ti 2 sou si stále bližší a bližší a začíná jim na tom 2. záležet, což pochopitelně oba popírají a maskují velkou rivalitou.......
Sonny ve velkém světě je televizní seriál vytvořený Stevem Marmelem, v USA se začal vysílat 8.2.2009 a 1.6.2009 bylo oznámeno natáčení 2. série, které začalo 1.11.2009. Hlavní postava se původně měla jmenovat Molly Monroe a název celého seriálu zněl Welcome to Mollywood. Poté bylo jméno postavy změněno na Hollie a název zněl Welcome to Holliewood. Nakonec bylo rozhodnuto že hlavní postava se bude jmenovat Sonny a seriál ponese název Sonny with a chance.......
Hrají: D. Lovato, T. Thornton, S. Knight, B. M. Smith, D. Brochu, A. A. Arm, S. Gomez, K. Blatz, E. Toms.......
Sonny - Demi Lovato
Tawni - Tiffany Thornton
Chad - Sterling Knight
Nico - Brandon Mychal Smith
Grady - Doug Brochu
Zora - Allisyn Ashley Army

Allisyn Ashley Arm

31. ledna 2010 v 22:02 | MaRčIčInKa229
Povolání:Herečka Věk:13
Datum narození:25.4.1996
Znamení:Býk

Hraje v Sonny ve Velkém světě Zoru.

Tiffany Thornton

31. ledna 2010 v 21:57 | MaRčIčInKa229
Povolání:Herečka,Zpěvačka Věk:23
Datum narození:14.2.1986 Místo narození:College Station,Texas,USA
Znamení:Vodnář Tiffany Thornton je americká herečka a zpěvačka. Je známá hlavně ze seriálu Sonny witch a chance, kde si zahrála po boku Demi Lovato. V seriálu hraje Tawni Hart. Zahrála si taky v seriálech jako jsou Hannah Montana Wizards of Waverly place, zde si ovšem zahrála jen malé role a byla k vidění pouze v 1 nebo 2 dílech. Má staršího bratra Johna Scotta Thorntona. Žije v bytě se spolubydlící.Tiffany je ted' poslední dobou opravdu úspěšná.

Sonny Ve Velkém Světě Dopis Od Fanouška

31. ledna 2010 v 21:45 | MaRčIčInKa229

Hannah Montana 3.díl

31. ledna 2010 v 21:34 | MaRčIčInKa229

Hannah Montana 2.díl

31. ledna 2010 v 21:11 | MaRčIčInKa229

Hannah Montana 1.díl

31. ledna 2010 v 21:08 | MaRčIčInKa229

Zeke a Luther

31. ledna 2010 v 21:04 | MaRčIčInKa229
Ujíždíš na sk8u?
Pro fandy adrenalinové jízdy na prkně je tady seriál "Zeke a Luther", který je o dvou kámoších, co milují skateboarding a snaží se být nejlepšími skejťáky na světě. Jaká zažívají dobrodružství a jak vylepšují svou jízdu a styl, se dozvíš z premiérových dílů vždy v pondělí, středu a pátek od 20 hodin na Disney Channel!

Hutch Dano (vlevo)
Hraje: Zeka
Narozen: 21. 5. 1992 v Santa Monice/Kalifornie/USA
Výška: 173 cm
Odkud ho znáš: objevil se v seriálu "Zack a Cody na palubě"
Škola: chodí do Santa Monica High School, v květnu by měl maturovat.

Adam Hicks (vpravo)
Hraje: Luthera
Narozen: 28. 11. 1992 v Las Vegas/USA
Výška: 180 cm
Sourozenci: bráška Tristan
Koníčky: hraje na bicí, jezdí na skatu a miluje hip hop
Mazlíčci: 5 koček a dva psi

Zeptali jsme se, jaký nejlepší dárek kluci kdy dostali?
Hutch: Od mámy jsem jednou dostal fotku podepsanou Al Pacinem a Marlonem Brandem! Dodnes ji opatruju jako oko v hlavě!
Adam: Hodně skládám songy a jeden rok jsem si řekl Santovi o mixážní pult pro nahrávání a úpravu své hudby. Stálo to hodně peněz, ale Santa si nějak poradil. Dodnes ho mám...

Pixelky Triček

31. ledna 2010 v 20:43 | MaRčIčInKa229

Pixelky Vlajek

31. ledna 2010 v 20:39 | MaRčIčInKa229

Pixelky zvířátek

31. ledna 2010 v 20:35 | MaRčIčInKa229

Pořád scháním Sbénka

31. ledna 2010 v 20:01 | MaRčIčInKa229
Awojík všichni návštěvníci mého blogu a i má Sbénka prosím vás ten kdo není v Affících tak prosím at' se přihlásí jho a ještě něco rozhodla jsem se že budu opět dělat diplomky takže at' diplomek chcete nebo nechcete tak ho mít budete jen napíšete:
Přezdívka:
Blog:
Koho nebo co na Diplomek:
Tak se prosím hlašte moc vás lowuju a pápá.PS:Nemusíte obíhat protože já také neobíhám nestíhám to pápá.

Pejsci

31. ledna 2010 v 18:50 | MaRčIčInKa229

Čau - čau

Původ: Velmi staré plemeno, jehož počátky sahají, jak o tom svědčí nálezy starých hliněných figurek, do doby před naším letopočtem. S největší pravděpodobností pochází z Číny, z oblasti Mandžuska. Do Evropy se dostal v roce 1887 a brzy se z něj stal módní pes. Již v roce 1895 byl v Anglii založen klub chovatelů tohoto plemene.
Čau - čau - Autor:Martin Smrček
Popis: Středně velký, kompaktní pes lvího vzhledu. Hlava plochá, široká, bez výrazného stopu. Modrý jazyk! Uši malé, silné, mírně nakloněné dopředu. Menší oči mandlového tvaru. Krk silný, hrudník široký hluboký a široký. Krátký, rovný a silný hřbet. Končetiny rovné a svalnaté, hlezna jen velmi málo zaúhlená. Typický chůdovitý pohyb. Ocas vysoko nasazený, nesený přes hřbet. Srst je u dlouhosrsté variety velmi bohatá a hustá, kolem krku tvoří hřívu, bohatá je i na stehnech. Krátkosrstá varianta se vyznačuje bohatou, hustou, na omak "plyšovou" srstí. Zbarvení: Červené, černé, modré nebo skořicové, krémové nebo bílé. Může být stínované, ale nikoli skvrnité.
Charakteristika: Velice svérázná, "orientální" povaha. Samotářského založení, introvert, krajně nedůvěřivý k cizím lidem. I v rodině si většinou sám vybere jednoho člověka, na kterém visí a jemuž je zcela oddán. Navzdory vzhledu plyšového medvídka to není žádný mazlíček pro děti, ale hrdý, důstojný, uzavřený pes.
Užití: Kdysi všestranně použitelný pes (k lovu, k tahu), již déle než jedno století však je chován pouze jako originální společník.
Výskyt: Dlouhosrstá varianta patří u nás i ve světě k běžně chovaným, i když ne masově rozšířeným plemenům. Krátkosrstý čau je nesmírně vzácný a stojí na pokraji vyhynutí.
Zvláštní nároky: Atraktivní srst je pochopitelně dosti náročná na údržbu. Plemeno navíc díky ní i zkrácené čenichové partii špatně snáší vyšší teploty a je náchylné k přehřátí. Také v chovu se vzhledem k přešlechtěnosti mnohých jedinců často vyskytují komplikace.
Možná záměna: S eurasierem, který je na první pohled lehčí, má méně bohatou srst, je vyšší.


Možná záměna: S hannoverským barvářem, který je výrazně větší, těžší a mohutnější.


Baset

Původ: Již od 13. - 14. století se v Anglii i ve Francii začali chovat těžší nízkonozí psi, určení k pronásledování zvěře v těžko prostupném terénu, kteří měli být tak pomalí, aby jim lovci stačili. Dnešní mohutní a těžcí baseti jsou ovšem výsledkem úsilí britských chovatelů, které nemělo s užitkovostí nic společného a jež se datuje od poloviny minulého století. Mimo jiné svědčí o významném vlivu bladhaunda.
Baset - Autor:Martin Smrček
Popis: Nízkonohý, ale velmi statný a mohutný pes dlouhého tělesného rámce. Hlava velká a klenutá, s výrazným týlním hrbolem a množstvím vrásek, které jí dodávají typický melancholický výraz. Převislé horní pysky. Uši nízko zavěšené, velmi dlouhé ( alespoň po špičku čenichu), sametové. Krk svalnatý, delší, s výrazným lalokem. Končetiny krátké, neohnuté, silné, hrudní s mírně vbočeným zápěstím, s masivními tlapami. Tělo dlouhé, hrudník ne přehnaně hluboký, hřbet široký a rovný. Ocas delší, u kořene silný, postupně se zužující, v pohybu šavlovitě nesený. Srst hladká, hustá, ale ne jemná. Zbarvení: většinou trojbarevné ( bílo - černo - tříslové) nebo dvojbarevné, připouští se však i všechny ostatní barvy vyskytující se u honičů.
Charakteristika: Velmi klidný, až flegmatickým dojmem působící pes se zvučným, melodickým štěkotem. Většinou mírný, přátelský, ale značně svéhlavý a jevící zřetelnou nechuť k absolutní poslušnosti.
Zvláštní nároky: Vyžaduje tolerantní přístup a hodně trpělivosti při výchově. V bytě dost sliní a má sklony k tloustnutí. Poměrně časté zdravotní problémy (páteř, klouby, oční víčka).
Užití: Lovecký pes - barvář. Dnes držen převážně už jen jako originální společník.
Výskyt: Módní, a tudíž široce rozšířený pes.
Možná záměna: S vzácným artézsko-normandským basetem, proti němuž je však výrazně mohutnější a těžší.

Aljašský malamut

Původ: Předkové byli psi eskymáckého kmene Malemutů ze severozápadní části Aljašky. Eskymáci je užívali coby tažné psy, lovce i hlídače. Při osidlování Aljašky je k přepravě lidí i nákladů využívali i evropští přistěhovalci.
Aljašský malamut - Autor:Martin Smrček
Popis: Velký, mohutný, kvadratický pes s těžkými kostmi. Široká hlava s masivním čenichem a mandlovýma očima. Uši vzpřímené, trojúhelníkové, vzhledem k hlavě se zdají malé. Tělo kompaktní, s hlubokým hrudníkem. Končetiny silné a dobře osvalené. Ocas huňatý a mírně zatočený, nesený v rovině hřbetu nebo nad ní. Srst se skládá z husté a mastné podsady a hrubé a silné srsti krycí. Zbarvení: různé odstíny šedé až k černé s charakteristickou světlou maskou v obličeji a s bílou barvou na spodních částech těla, včetně končetin.
Charakteristika: Klidný a k lidem přátelský pes, majiteli i jeho rodině je velmi oddaný. Někdy poněkud tvrdohlavý. Ve vztahu ke psům se mohou vyskytnout problémy.
Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu a vhodné zaměstnání. Hodí se jen pro fyzicky zdatné kynology.
Užití: Saňový pes, který vyniká spíše vytrvalostí než rychlostí a proto se hodí především na delší tratě. Dobrý společník pro sportovně založené lidi - turisty, vodáky, cyklisty, rekreační běžce. Nehodí se k běžnému služebnímu výcviku ani ke hlídání.
Výskyt: U nás běžný, k čemuž přispěla i vlna obliby o severská plemena, která u nás před nedávnem proběhla.
Možná záměna: Se sibiřským hasky, jenž je však menší a jemnější.Bígl

Bígl - Autor:Martin Smrček
Popis: Malý kompaktní pes působící dojmem síly. Hlava přiměřeně velká a silná, bez vrásek a s dobře vyznačeným stopem. Oči tmavě až oříškově hnědé, větší, daleko od sebe položené, s milým výrazem. Krk delší, klenutý, s volnou kůží na hrdle. Tělo s krátkým rovným hřbetem a hrudníkem sahajícím po lokty. Končetiny rovné, svalnaté, s pevnými, uzavřenými tlapkami. Ocas silný, středně dlouhý, vysoko nasazený a při vzrušení nesený vzhůru. Srst krátká, hustá.
Zbarvení: nejčastěji trikolorní, přípustné jsou však všechny barvy uznávané u honičů, kromě játrové.
Charakteristika: Živý a pohyblivý, nikoliv však nadmíru temperamentní pes. Je mimořádně snášenlivý vůči lidem i ostatním psům, protože byl odjakživa držen ve velkých smečkách. Přátelský, milý a nenáročný.
Zvláštní nároky: Bígl potřebuje hodně pohybu, pokud však narazí na stopu, bývá problém ho odvolat a nezřídka mizí na celé hodiny. Vyžaduje proto od útlého mládí důslednou výchovu v přivolání. Má sklon k tloustnutí.
Užití: Lovecký pes, používaný dříve hlavně při štvanicích na králíky a zajíce. Dnes všestranný pomocník myslivců, oblíbený však více jako pes rodinný.
Výskyt: V Evropě i v USA velmi oblíbený společenský pes, který se rychle šíří i u nás.
Možná záměna: Všichni podobní honiči jsou větší a podstatně vzácnější, baset má krátké končetiny, delší uši, je delší a mohutnější.

Chodský pes


Chodský pes - Autor:Martin Smrček
Popis: Středně velký dlouhosrstý ovčák. Hlava s plochou lebkou, s čenichem o něco kratším než mozkovna a vyznačeným stopem. Oči středně velké, mandlové, tmavohnědé. Uši krátké, vysoko nasazené, vzpřímené, kryté delší hustou srstí. Krk ladně nesený, pružný. Tělo obdélníkového rámce, s oválným, k loktům sahajícím hrudníkem, rovným pevným hřbetem, krátkými bedry a vtaženým břichem. Končetiny rovné, silné, dobře osvalené. Ocas dosahuje k hleznům, bohatě osrstěný, při vzrušení se zvedá nad úroveň hřbetu. Srst dlouhá s výjimkou obličejové partie, hran ušních boltců a předních stran končetin. Zbarvení: černo-tříslové (black and tan).
Charakteristika: Temperamentní, aktivní, ne však zbrklý. Snadno cvičitelný a dobře ovladatelný pes. Vyniká otužilostí a nenáročností.
Zvláštní nároky: Měl by být celoročně ubytován venku. Potřebuje vhodné zaměstnání.
Užití: Pracovní pes, schopný služebního výcviku. Velmi dobrý hlídač. Může pracovat jako pes ovčácký, lavinový, záchranný. Vhodný i pro začátečníky.
Výskyt: V České republice je pravidelně odchováván a zvolna se šíří.
Možná záměna: S německým ovčákem, má však delší srst (i na uších), rovný hřbet, charakteristické černotříslové zbarvení a je menší.


Briard - Autor:Martin Smrček
Popis: Velký, mohutný a silný pes obdélníkového formátu. Srst nápadně dlouhá a drsná (tzv. kozí) pokrývá celé tělo včetně obličejové partie. Uši se už dnes nekupírují, jsou tedy zavěšené, spíše kratší, rovněž pokryté dlouhou srstí. Ocas dlouhý, nesený zavěšený dolů, na konci tvoří háček. Barva: všechny jednotné barvy kromě bílé, kaštanové a mahagonové. Přednost se dává tmavším barvám. Nejčastěji se briardi vyskytují v barvě černé a plavé.
Charakteristika: Energický pracovní pes. Vyniká inteligencí, učenlivostí a chutí do práce. Navenek působí dojmem ostrého psa, k cizím je nedůvěřivý, k vetřelcům nekompromisní, uvnitř své rodiny však láskyplný a něžný i k dětem.
Užití: Původně ovčácký, dnes univerzální pracovní pes. Velmi vhodný pro služební kynologii, díky své síle a razanci ideální pro strážní službu. Je i dobrým společníkem, ale musí mu být poskytnuto odpovídající zaměstnání.
Zvláštní nároky: Vzhledem k tělesným rozměrům a síle se briard hodí pro fyzicky zdatného, pokud možno zkušeného kynologa. Patří k plemenům poměrně náročným na držení, neboť vyžaduje nejen hodně pozornosti, pohybu a potravy, ale také pravidelnou péči o srst.
Výskyt: V zemi svého původu z ovčáků nejrozšířenější. Běžný i u nás.
Možná záměna: Nepravděpodobná. Podobní jsou někteří vzácní evropští ovčáci (katalánský, cao de serra de Aires, pyrenejský ovčák), kteří však jsou podstatně menší a méně mohutní.
HovawartHovawart - Autor:Martin Smrček

Hovawart

Popis: Středně velký, silný a zároveň elegantní dlouhosrstý pracovní pes. Hlava úměrná k tělu, nosní hřbet a mozkovna stejně dlouhé. Trojúhelníkové uši daleko od sebe, dosahují ke spodní čelisti. Obdélníkové tělo s rovným a pevným hřbetem a mírně spáditou zádí, hlubokým a silným hrudníkem. Ocas bohatě osrstěný, nesený podle nálady nad hřbetem nebo svěšený. Srst nápadně krásná a dlouhá, mírně zvlněná, v barvě zlaté, černé s pálením nebo (vzácně) celočerné.
Charakteristika: Vyrovnaný, spíše klidnější, přitom však velmi pohyblivý, vytrvalý a bystrý pes. Spolehlivý uvnitř rodiny, nedůvěřivý vůči cizím. Výborný obranář i stopař.
Užití: Všestranné pracovní plemeno, schopné skládat běžné zkoušky z výkonu. Rozený hlídač, spolehlivý ochránce, dobrý pes rodinný.
Zvláštní nároky: Hovawart bezpodmínečně vyžaduje dobrou výchovu a výcvik, hodně pohybu a odpovídající zaměstnání. Hodí se k trvalému pobytu venku. Srst potřebuje pravidelnou, i když ne příliš časově náročnou péči.
Výskyt: Nejběžnější v Německu, i u nás však už bylo odchováno několik set jedinců.


Zlatý retrívrZlatý retrívr - Autor:Martin Smrček
Zlatý retrívr
Popis: Středně velký, statný, harmonicky stavěný pes. Hlava vyvážená, dobře modelovaná bez hrubých rysů, se širokou lebkou a stejně dlouhým, silným, širokým a hlubokým čenichem. Výrazný stop. Oči tmavě hnědé. Uši středně velké, zavěšené ve výšce očí. Krk dostatečně dlouhý, svalnatý a suchý. Končetiny rovné, silné a svalnaté. Tělo s prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry a krátkou bederní partií. Ocas v linii hřbetu, dosahuje k hleznům, s "vlajkou". Srst delší hladká nebo zvlněná, hustá a odpuzující vodu. Zbarvení: zlaté až krémové.
Charakteristika: Mimořádně přátelský, milý a důvěřivý pes beze stopy agresivity, považovaný za jedno z nejlepších plemen "k dětem". Přiměřeně temperamentní, inteligentní a snadno ovladatelný.
Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu a pravidelnou péči o srst.
Užití: Lovecký pes, mnohem častěji však chovaný jen jako pes rodinný.

Výskyt: Dnes patří k celosvětově módním plemenům. Déle oblíbenější je i u nás.


sibirsky hasky
Sibiřský hasky - Autor:Martin Smrček

Sibiřský hasky

Popis:
Středně velký, silný, ale půvabný pes. Hlava středně velká, odpovídá velikosti těla. Oči mandlového tvaru, uši vztyčené, středně velké, trojúhelníkové. Tělo obdélníkového formátu, s ne příliš hlubokým hrudníkem. Končetiny rovné, rovnoběžné, dobře osvalené. Ocas vysoko nasazený, bohatě osrstěný a nad hřbetem lehce zatočený. Srst středně dlouhá, s bohatou podsadou. Zbarvení: povoleny jsou všechny barvy.
Charakteristika: Temperamentní a přátelský pes s dobrým vztahem k lidem i k dětem, zároveň však velmi svobodymilovný a nezávislý. Pro jeho povahu je typická určitá tvrdohlavost, dobře ho vychovat proto není snadné.
Užití: Dříve saňový pes, hlídač i lovec. Dnes díky své rychlosti nejčastěji používaný čistokrevný saňový pes. Kromě toho je na celém světě chován jako pes společenský, což však nelze příliš doporučit.
Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu v terénu. Vyhovuje mu celoroční umístění venku.
Výskyt: U nás i ve světě běžně chovaný pes, zřejmě nejpopulárnější ze všech tzv. severských plemen.


Rhodéský ridgeback


Rhodéský ridgeback - Autor:Martin Smrček
Rhodéský ridgeback
Popis: Větší silný a svalnatý pes s pruhem obrácené srsti na hřbetě. Hlava dlouhá, mezi ušima široká, s plochou lebkou, výrazným stopem a suchými pysky. Oči dále od sebe, kulaté. Uši vysoko nasazené, středně velké, u nasazení široké a pozvolna se zužující, přiléhající k hlavě. Krk delší, silný, bez laloku. Tělo s hlubokým a prostorným, ale ne příliš širokým hrudníkem, pevným hřbetem a dobře osvalenými žebry. Končetiny rovné, silné, osvalené, suché. Ocas u kořene silný, postupně se zužující, nesený v mírném zatočení vzhůru. Srst krátká, hustá, hladká a lesklá, s charakteristickým "ridgem", tedy pruhem obrácené srsti na hřbetě, jenž je typickým znakem plemene. Zbarvení: světle až červeně pšeničné.
Charakteristika: Živý, pohyblivý a vytrvalý pes, aktivní i při vysokých teplotách. Vůči cizím si uchovává odstup, vůči své rodině je oddaný a ve vztahu k dětem spolehlivý.
Zvláštní nároky: Vyžaduje hodně pohybu v přírodě a důsledné vedení bez přílišné tvrdosti. K jeho zvládnutí je zapotřebí i fyzická síla. Hodí se spíše do domu se zahradou než do městského bytu.
Užití: Původně lovecký pes, užívaný dokonce i k lovu lvů, ale také ke střežení stád dobytka před nebezpečnými šelmami. Dnes převážně společenský pes sportovního typu, dobrý hlídač.
Výskyt: Ještě nedávno velmi vzácný, dnes je na postupu. Stále populárnější i u nás.

Novofundlandský pes
Novofundlandský pes - Autor:Martin Smrček
Novofundlandský pes
Popis: Velký a mohutný pes obdélníkového formátu. Masivní široká hlava s kratší hranatou čenichovou partií. Malé oči uložené daleko od sebe. Uši malé, přiléhající k hlavě. Trup s velmi hlubokým hrudníkem, širokým a rovným hřbetem. Končetiny rovné, dobře osvalené. Ocas dosahuje k hleznům, na konci mírně zatočený, při pozornosti se zvedá. Srst dlouhá, s hustou podsadou, velmi odolná vůči nepřízni počasí. V obličejové partii a na předních stranách končetin kratší. Barva černá nebo hnědá.
Charakteristika: Klidný a mírný pes, vyhlášený svou přátelskou povahou a láskou k lidem, zvláště k dětem. Bezproblémový ve vztahu ke zvířatům. V případě ohrožení se však i on dovede důrazně bránit.
Zvláštní nároky: Miluje vodu, rád plave. Vyžaduje pravidelné kartáčování, jinak srst plstnatí. Hodí se k celoročnímu držení venku.
Užití: Původně rybářský pes. Dnes užívaný coby záchranář, schopný i běžného služebního výcviku. Dobrý rodinný pes, hlídač, společník.
Výskyt: Stabilně oblíbené plemeno.

Labradorský retrívrLabradorský retrívr - Autor:Martin Smrček
Labradorský retrívr
Popis: Středně velký, ale masivní a silný hladkosrstý pes. Hlava se širokou lebkou, výrazným stopem, dobře modelovaná, se středně dlouhým, nikdy špičatým čenichem. Oči hnědé, s inteligentním a dobráckým pohledem. Uši středně velké, nasazené vzadu a zeširoka. Krk silný a suchý. Končetiny silnější, rovné, dobře osvalené. Tělo s rovným hřbetem, širokým a hlubokým hrudníkem, silnou a krátkou zádí. Ocas silný, kulatý, tzv. vydří. Srst krátká, hustá, odolná vůči nepřízni počasí i vodě. Zbarvení: černé, žluté nebo játrově hnědé.
Charakteristika: Mimořádně přizpůsobivý, vyrovnaný a inteligentní pes, který se za všech okolností snaží zavděčit pánovi. Přiměřeně temperamentní, ale ne bezhlavě živý. Má rád lidi, je důvěřivý a neagresivní.
Zvláštní nároky: Miluje vodu a koupání. Není dobrým hlídačem. Pokud nemá dost pohybu, inklinuje k obezitě.
Užití: Vyšlechtěn jako specialista - aportér, dnes myslivecky všestranně upotřebitelný, ovšem ne tam, kde se vyžaduje ostrost. Vodící pes pro nevidomé, záchranář, vyhledávač drog. Stále oblíbenější pes rodinný.


Dalmatin


Dalmatin - Autor:Martin Smrček
Dalmatin
Popis: Středně velký silný pes elegantní a harmonické tělesné stavby. Hlava přiměřené velikosti, s dlouhým, silným, ne však špičatým čenichem. Oči středně velké, kulaté, jasné, u černě tečkovaných tmavé, u hnědě tečkovaných hnědé až jantarové. Uši vysoko a široko nasazené, středně velké, přiléhající k hlavě, zaoblené. Krk delší, klenutý, bez laloku. Tělo obdélníkového formátu, s hlubokým prostorným hrudníkem, dobře klenutými žebry, rovným hřbetem a výrazně osvalenou bederní partií. Končetiny rovné, se silnými kostmi, suše osvalené. Ocas silný a postupně se zužující, dosahující až k hleznům, níže nasazený. Srst krátká, tvrdá, hustá, hladká a lesklá. Zbarvení: bílé s černými nebo hnědými tečkami.
Charakteristika: Nápadný, silný a ladný pes přiměřeně živého temperamentu. Přátelský k lidem, snášenlivý vůči domácím zvířatům. Chápavý, inteligentní a učenlivý.
Zvláštní nároky: Potřebuje hodně pohybu. Má rád teplo, neměl by být celoročně umístěn mimo dům. Poměrně často se vyskytuje hluchota, která se geneticky pojí s bílou barvou.
Užití: Dříve lovecký, později doprovodný kočárový pes. Dnes pouze sportovní společník.
Výskyt: Populární na celém světě, patří k nejčastěji chovaným plemenům.


Japonské dějiny

31. ledna 2010 v 18:31 | MaRčIčInKa229
Dějiny Japonska jsou dějinami ostrovního národa, který zažil dlouhá období dobrovolné izolace od okolního světa i období radikálních změn a přejímání cizích vzorů.

Předhistorické období

Období Džómon (do 300 př. n. l.)
Období Džómon (縄文時代; Džómon-džidai) trvalo přibližně od roku 10 000 př. n. l. do roku 300 př. n. l.
Archeologické výzkumy naznačují, že první lidé přišli na Japonské ostrovy okolo roku 30 000 př. n. l.[1] Přišli přes pevinské mosty, které během ledových dob spojovaly Hokkaidó s asijským kontinentem, a hlavně z Korejského polostrova. Existují však i důkazy, které potvrzují, že někteří obyvatelé přišli po moři z jihovýchodní Asie během migrace směrem k Tichému oceánu. Přibližně od roku 10 000 př. n. l. se vyvíjela tzv. kultura Džómon, pro kterou je charakteristická výroba keramiky s provazcovitými vzory. Nejstarší nálezy se tradičně datují mezi roky 10 000 - 7500 př. n. l. a to z japonské keramiky dělá nejstarší keramiku světa.Nejnovější výsledky měření stáří džómonské keramiky pomocí radiokarbonové metody navíc posunují počátek období Džómon až do roku 14 500 př. n. l.[3] Dalšími typickými archeologickými nálezy z této doby jsou hliněné figurky dogú, které zřejmě sloužily k náboženským a kultovním účelům.

Období Jajoi (300 př. n. l. - 250 n. l.)
Období Jajoi (弥生時代; Jajoi-džidai) trvalo přibližně od roku 300 př. n. l. do roku 250 n. l.
Někdy okolo roku 300 př. n. l. začala kulturu Džómon nahrazovat nová kultura zvaná Jajoi (kultura Jajoi), podle lokality Jajoi v dnešním tokijském obvodě Bunkjó, kde byly vykopány první keramické nádoby pro ní charakteristické.[5] Kultura Jajoi vznikla v období, kdy do Japonska přišlo množství imigrantů z Koreje, kteří s sebou přinesli pěstování rýže a technologii zpracování kovů.[6] S jejím příchodem Japonsko vstoupilo do doby železné. V tomto období se postupně zvyšoval počet obyvatel a společnost se stala komplexnější - lidé tkali plátno, žili v trvalých zemědělských obcích, stavěli budovy ze dřeva a kamene, získávali majetek prostřednictvím vlastnictví půdy a uskladňování obilí a vytvořili zřetelné společenské třídy. Jajoiské období trvalo přibližně 600 let až do konce 3. století našeho letopočtu.

Období Jamato (250 - 710)
Období Jamato (大和時代; Jamato-džidai) trvalo přibližně od roku 250 do roku 710.
Bylo to období, kdy císařský dvůr vládl Japonsku z provincie Jamato, dnešní prefektury Nara. Důležitou událostí, která dělí toto období na dvě části, bylo založení hlavního města Asuka na jih od dnešní Nary a také oficiální příchod buddhismu do Japonska v roce 538.

Období Kofun (250 - 538)
Období Kofun (古墳時代; Kofun-džidai) trvalo přibližně od roku 250 do roku 538.
Věda ještě stále nedospěla k definitivnímu názoru a k jednoznačné odpovědi na otázku, kdy Japonci vytvořili jednotný stát a zformovali národ. Předpokladá se, že se tak stalo mezi 4. a 6. stoletím n. l. V takovém případě se toto období kryje s obdobím mohylové kultury, která vystřídala kulturu Jajoi a trvala od konce 3. století do poloviny 6. století. Mohylová kultura se vyznačovala stavbou velkých sypaných mohyl (kofun), sloužících jako monumentální hroby vládnoucí elity. Do této doby spadá vzestup rodu Jamato, mocné dynastie, která se koncentrovala v západní části Japonska (v regionu Asuka). Přestože už v Japonsku bylo známe čínské písmo, jeho používání bylo omezené na obchodní styky s Koreou a Čínou. Jedinými písemnými informacemi o životě v Japonsku v tomto období jsou čínské prameny.

Období Asuka (538 - 710)
Období Asuka (飛鳥時代; Asuka-džidai) trvalo přibližně od roku 538 do roku 710.
Toto období bylo svědkem nástupu buddhismu a čínskeho písma z asijského kontinentu a budování centralizovaného státu rodem Jamato. Podle čínského modelu vytvořili centrální správu a soustavu soudů (státní zřízení Ricurjó) a společnost byla organizována podle zaměstnání - farmáři, rybáři, tkalci, hrnčíři, řemeselníci, zbrojaři ap.
Právě z tohoto období pocházejí první písemné památky psané samotnými Japonci, kteří převzali čínské znakové písmo a přizpůsobili ho svému jazyku. V písemné historii lze první zmínku o Japonsku najít v roce 57, kdy bylo poprvé zmíněno v čínskych záznamech jako národ "Wa" neboli "trpasličí stát". Japonská kronika popisuje legendárnější dějiny Japonska, podle kterých odvozuje lid Japonska svůj původ od samotných bohů.
Koncem 6. století dynastie Jamato definitivně ztratila moc (což na dlouhý čas znamenalo i konec jednotného Japonska) a vlády se zmocnily progresívnější rodiny orientované na buddhismus. V celku je možné toto období považovat za začátek současné japonské kultury.
Tradiční Japonsko

Období Nara (710 - 794)
Období Nara (奈良時代; Nara-džidai) trvalo od roku 710 do roku 794.
Založení hlavního města Heidžó-kjó (dnešní Nara) znamená začátek období Nara, které můžeme charakterizovat postupným vyzráváním společenského zřízení ricurjó inspirované číňany a aktivním přijímáním ostatních výdobytků čínské kultury a technologií. Toto období se stalo také svědkem rozkvětu umění známém pod názvem kultura Tempjó, sestavením prvních japonských historických kronik, Kodžiki a Nihon šoki a také první z velkých sbírek japonské poezie - Manjóšú. Buddhismus dosáhl oficiálního uznání jako státní náboženství a buddhistické chrámy se stavěly po celém Japonsku ve snaze podpořit autoritu centralizovaného státu. Aby se zabránilo neustále rostoucímu politickému vlivu buddhistických klášterů, kterým velkorysými dary vzrostla moc natolik, že si vydržovaly vlastní vojska a začaly soupeřit s císářským dvorem, přeložil císář hlavní město roku 784 do Nagaoky a o 10 let později 11. listopadu 794 do Heian-kjó (dnešné Kjóto).

Období Heian (794 - 1185)
Období Heian (平安時代; Heian-džidai) trvalo od roku 794 do roku 1185.
Období Heian začíná založením nového hlavního města císařství v Heian-kjó (794). Byly to časy ohromné tvořivosti v literatuře (Gendži Monogatari - Příbeh prince Gendžiho, Kokinšú), náboženství (vzkvétaly buddhistické sekty Tendai, Šingon) a umění (styl v architektuře a úpravě zahrad, ve svitkových malbách a buddhistickém sochařství). Čínské literární umění a konfucianismus neztrácely svůj vliv, ale japonský jazyk nacházel mnohem jednoduší vyjadřování v próze a verši rozvojem slabičného písma kana. V Japonsku taktéž vzniká zenové umění čajového obřadu a aranžování květin (ikebana).
V tomto období sice vládl mír a bezpečnost, ale politická situace se vyhrocovala. Příčinou byla přetrvávající decentralizace Japonska. Jednotlivé provincie měly značný stupeň autonomie a tento stav se nezlepšil ani nahrazením regionálních vůdců jmenovanými guvernéry. Skutečná moc se přenesla z císaře na klanové vůdce, kteří měli vlastní vazaly a vojenské družiny. V průběhu období Heian ztratili císaři i poslední zbytek kontroly nad zemí a vládu převzal klan Fudžiwara. Jednotlivé provincie si však i nadále nárokovaly právo na ovládnutí celé země. Zlom nastal v roce 1155, kdy trůn zůstal bez nástupce a došlo k občanské válce Heidži, kterou definitivně získaly vliv rodiny Taira a Minamoto, mezi kterými zuřily boje o moc a vliv na císařský trůn. Na konci období Heian byla převážná čast rodu Minamoto vyvraždena a tím získal rod Taira vedoucí postavení. Tairové přebrali dvorské hodnosti, sami si udělovali funkce a držbu půdy v provinciích se snahou ovládnout úplně císařský úřad. V roce 1185 v bitvě u Dannoury byl rod Taira poražen rodem Minamoto. Touto bitvou skončilo období Heian.

Období Kamakura (1185 - 1333)
Období Kamakura (鎌倉時代; Kamakura-džidai) trvalo od roku 1185 do roku 1333.
Vítězství Minamotů nad Tairy na konci 12. století znamenalo začátek nového režimu. Joritomo Minamoto získal v roce 1192 titul šóguna, což byla formálně nejvyšší funkce v systému vojenské vlády[7] a v Kamakuře založil šógunát neboli bakufu. Stal se diktátorem, který vládl za pomoci rodiny a feudálních svazků. Šógun se stal významnou japonskou institucí, i když po Joritomově smrti byli jeho mužští potomci vyvražděni a moc převzali regenti šógunů (šikken) z rodu Hódžó, kteří do funkce šóguna dosazovali poslušné loutky.[8] Důležitou událostí tohoto období japonských dějin byly dva mongolské pokusy o invazi do Japonska v letech 1274 a 1281. Oba skončily neúspěchem, zčásti dílem přírody v podobě ničivých tajfunů (v Japonsku nazvaných "božský vítr" - kamikaze) a zčásti díky zuřivé obraně japonských samurajů. Mongolské útoky přispěly k zvýšení prestiže samurajské třídy, ale zároveň uvrhly do problémů kamakurský šógunát, který obránce nedokázal odměnit za jejich služby. V 20. letech 14. století se vojenští vazalové, nespokojení s rodem Hódžó, shromáždili okolo císaře Godaiga. S podporou rodu Ašikaga byl Godaigo schopný svrhnout šógunát a v roce 1333 se pokusil obnovit přímou císařskou vládou.
Mezi nejvýraznější rysy tohoto období patří kult bojovníka neboli samuraje, který byl ceněný pro svoji schopnost skvěle zacházet se zbraněmi, pro svou věrnost, schopnost snášet bolest a připravenost zabít v případě nutnosti i sám sebe. Japonské meče (nejznámějším je katana), které byly vyráběny mistrovskými cechy, měly tak vynikající kvalitu, že se staly předmětem uctívání.
V tomto období můžeme vysledovat i výraznější nástup nových buddhistických sekt. Mezi prostým obyvatelstvem se staly populárními sekty vzívající buddhu Amidu (sekta Čisté země a Pravá sekta Čisté země) a sekty propagující učení vycházející z Lotosové sútry (Ničirenova sekta). Mezi vojenskou šlechtou se rozšířil zenbuddhismu, který ji přitahoval svým důrazem na kázeň a meditace. S nástupem zenbuddhismu je spjat i počátek tradice čajového obřadu v Japonsku.

Období Muromači (1333 - 1568)
Období Muromači (室町時代; Muromači-džidai) trvalo od roku 1333 do roku 1568.
Začátkem období Muromači je zničení šógunátu Kamakura silami vedenými Takaudžim Ašikagou, který přešel na stranu císaře Godaiga a svrhl rodinu Hódžó. Postupně se obrátil i proti Godaigovi, jenž se pokoušel o návrat moci do rukou císaře v tzv. restauraci Kemmu (1333-1336) a podpořil nástupnictví jednoho z princů. Císař utekl do hor na jih od Kjóta a postavil se na odpor. Tímto se císařský rod rozdělil na Severní dynastii a Jižní dynastii (tzv. období Nanbokučó), které mezi sebou soupeřily až do roku 1392, kdy Jižní dvůr kapituloval.[12]
Protože šógunát Ašikaga ani zdaleka nedosahoval autority svého kamakurského předchůdce[13], nebyl schopný držet na uzdě ambice mocných knížat-hejtmanů (šugo daimjó), čímž jeho autorita dále klesala a po válce Ónin v letech 1467 až 1477 už byla jeho existence pouze formální.Po této válce následovalo století občanských nepokojů a neustálých válek mezi jednotlivými knížectvími označované jako období Sengoku neboli období válčících knížectví (1467 - 1568).
V roce 1543 přistáli v Japonsku první Evropani - portugalští mořeplavci, kteří připluli na čínských lodích. Portugalci seznámili Japonce s evropskými střelnými zbraněmi, které se ve válkami zmítaném Japonsku rychle rozšířily. Na evropských lodích přijížděli nejen obchodníci, kteří přeměnili Nagasaki z rybářské vesnice na vzkvétající přístav, ale i jezuitští misionáři včetně svatého Františka Xaverského. V průběhu několika desetiletí se tu podařilo rozšírit křesťanství do takové míry, že podle údajů z roku 1582 bylo v Japonsku v té době kolem 150 tisíc křesťanů a asi 200 kostelů.

Období Azuči-Momojama (1568 - 1600)
Období Azuči-Momojama (安土桃山時代; Azuči-Momojama-džidai) trvalo od roku 1568 do roku 1600.
Období Azuči-Momojama je definované vzestupem tří po sobě následujících hegemonů: Ody Nobunagy, Tojotomiho Hidejošiho a Tokugawu Iejasu, kteří přinesli politické sjednocení Japonska po století občanských válek. Velký válečník Oda Nobunaga obsadil v roce 1568 Kjóto, ale byl nucený bojovat zbytek života s rivaly z řad šlechty a s vojenským odporem buddhistických sekt. Poté co byl zabit, jeho zástupce Tojotomi Hidejoši si postupně podmaňoval jeden klan za druhým. Protože chtěl odvrátit zájem šlechty a samurajů od domácich bojů, vedl v roce 1592 invazi do Koreje, která byla v té době čínským protektorátem. Japonci ztratili převahu na moři a jejich vojska byla poražena. Po této katastrofě nepodnikli v následujících 300 letech žádnou vojenskou výpravu do zahraničí.

Období Edo (1600 - 1867)
Období Edo (江戸時代; Edo-džidai) trvalo od roku 1600 do roku 1867.
Po Hidejošiho smrti převzal moc jeho největší vazal Tokugawa Iejasu a v roce 1603 formálně založil nový šógunát na hradě ve městě Edo (dnešní Tokio), které se postupně stalo japonským hlavním městem a pomalu se rozrostlo do obrovských rozměrů. Tokugawský šógunát přetrval 15 generací, tzn. 264 let, až do roku 1867. Iejasu a jeho následovníci se snažili udržet společenské třídy od sebe oddělené a zakazovali přijímání nových členů do elitních a privilegovaných skupin, jako byla například třída samurajů. Samotný Iejasu v zásadě podporoval zahraniční obchod (byť pronásledoval křesťany), jeho nástupci však razili politiku národní izolace, včetně zákazu cest Japonců za hranice a zákazu cizích knih. Jedinou výjimkou z tohoto izolacionismu byly určité omezené styky s Čínou a Nizozemskem prostřednictvím přístavu v Nagasaki.
V roce 1853 přinutil pod hrozbou dělostřelby americký komodor Matthew Perry japonskou vládu otevřít několik přístavů zahraničním lodím (viz Ansejské dohody). Tento incident značně oslabil autoritu vlády a vedl k jejímu postupnému pádu. V této situaci hrozilo, že se k moci dostanou ultrakonzervativní samurajové. Většina společnosti však dala přednost otevření se západním "vymoženostem" a poslední šógunát v Japonsku se zhroutil.

Moderní Japonsko

Období Meidži (1868 - 1912)
Období Meidži (明治時代; Meidži-džidai) trvalo po dobu vlády císaře Mucuhita od roku 1868 do roku 1912.
Reformy Meidži (6. dubna 1868) byla série reforem japonského císáře Mucuhita, které začaly po roce 1868 měnit zastaralé feudální Japonsko v moderní stát. Nejviditelnějším a nejtrvalejším výsledkem reforem Meidži byla centralizace správního systému. Prosazení císařovy vlády bylo nutným a významným krokem směrem k centralizaci. Šógunát byl svržen a bylo obnovené císařství. Mladý císař se přestěhoval do Eda, které přejmenoval na Tokio ("východní hlavní město") a zahájil okamžitě řadu reforem. Mezi nimi bylo ustavení parlamentu, sněmu a nejvyššího soudu, zavedení veřejného systému poštovních služeb, přijetí moderní jednotné měny a otevření tokijské burzy. Bylo zrušeno tradiční rozvrstvení společnosti, nastolena formální rovnoprávnost pohlaví a v roce 1873 byly zrušeny všechny restrikce proti křesťanství. Zároveň byli ze západu povoláni odborníci, kteří měli za úkol vybudovat či inovovat železnice a průmysl, armádu, loďstvo a architekturu.
V lednu 1902 uzavřelo Japonsko významnou spojeneckou smlouvu s Velkou Británií, která ještě stále byla největší imperiální velmocí. V roce 1904 se spory s Ruskem o Koreu a Mandžusko vyostřily a Japonsko zahájilo útok na ruskou flotilu v přístavě Port Arthur. Po vítězné válce Japonsko podepsalo s Ruskem v září 1905 Portsmouthský mír a získalo část ostrova Sachalin, jihomandžuskou železnici a uznání svých zvláštních práv v Koreji. S Koreou nakonec Japonsko 22. srpna 1910 podepsalo smlouvu o její úplné anexi.
První světová válka
Během první světové války se Japonsko postavilo na stranu spojenců. 23. srpna 1914 vyhlásilo Japonsko válku Německu. V roce 1918 bylo Japonsko přizvané na mírovou konferenci do Versailles, kde mu byla uznána nadvláda nad několika tichomořskými ostrovy, německými základnami v Číně a Japonsku bylo přiděleno křeslo v radě Společnosti národů. Svojí skromnou účastí v první světové válce si Japonsko zvýšilo mezinárodní pozici v Asii a Tichomoří.
Meziválečné období
Po skončení první světové války nebyla politika Japonska už tak agresivní, ale důsledky hospodářské krize a rychlého růstu obyvatelstva vedly ke změně postoje. Stále větší vliv získávala armáda, což mělo za následek nástup militarismu, byť i v rámci armády existovaly rozdílné názory. Ultranacionalistické frakce se několikrát pokusily o svrhnutí vlády a císaře Hirohita. Vojenští velitelé začali vyhledávat možnosti násilného zvětšení japonského území v Asii, což jim mělo pomoci vyřešit domácí hospodářské problémy. Cílem jejich útoků se stala Čína. Světové mocnosti požadovaly, aby Japonsko stáhlo své jednotky z Číny a obnovilo její svrchovanost. Jako reakci na tyto požadavky Japonsko vystoupilo ze Společnosti národů a i nadále pokračovalo ve výbojné politice.
Druhá světová válka
Když v roce 1939 vypukla válka v Evropě, japonská vláda váhala ke komu se má přidat, aby se dostala z problémů, které si vytvořila v Číne. Zároveň na ni byl vyvíjen tlak ze strany USA, které požadovaly stažení Japonska z Číny, a omezovaly dodávky ropy a hrozili jejich úplným zastavením, Japonsko mělo zásoby ropy jen na 40 dní. Japonská vláda se musela rychle rozhodnout, jestli se stáhnout z Číny a důvěřovat americké dodávce ropy, nebo pokračovat v ofenzívě a pokusit se dosáhnout ropných ložisek v zadní indii. Rozhodla se i pod tlakem militaristů pro druhou variantu. V roce 1940 japonská vláda podepsala trojstrannou dohodu s Německem a Itálií, od které si slibovala zabezpečení dostatku nerostných surovin pro válku s Čínou. USA se ale postavily na stranu Číny, vyhlásili vůči Japonsku celkové obchodní embargo a zmrazily japonské finančné zdroje. Na to Japonsko odpovědělo útokem na Pearl Harbor 7. prosince 1941. Touto událostí byly do druhé světové války vtaženy i USA. Po počátečních japonských úspěších na tichomořském bojišti přišel záhy bod zvratu v bitvě o Midway začátkem června 1942, kdy Japonsko ztratilo čtyři letadlové lodě a přišlo o značné množství zkušených pilotů. Japonské námořnictvo se z této porážky už nikdy nevzpamatovalo.
V roce 1945 obsadily USA ostrovy Iwodžima a Okinawa. Velení japonského námořnictva se uchýlilo k zoufalé taktice sebevražedných leteckých útoků zvaných "božský vítr" - kamikaze. Mladí, nezkušení piloti se s letadly plnými výbušnin vrhali proti americkým válečným lodím, ale navzdory jistým úspěchům se nemohli americkému vítězství zabránit. Američané pak 6.srpna shodili na japonské město Hirošima atomovou bombu. 8. srpna vyhlásil Sovětský svaz Japonsku válku obsadil Mandžusko, Severní Koreu, Sachalin a Kurilské ostrovy. Od den později 9. srpna svrhli Američané další atomovou bombu na město Nagasaki. Následkem těchto událostí 2. září 1945 Japonsko bezpodmínečně kapitulovalo

Současnost

Po porážce Japonska v II. světové válce nasledovalo období okupace americkými silami, které ale bylo i obdobím rozsáhlých demokratických reforem včetně přijetí nové ústavy. Od konce války do 70. let uplatňovalo japonsko zcela unikátní systém tržního plánovaného hospodářství, postaveného na slevách na dani pro ty, kdo splnili centrální plán. Volnost podnikání však nebyla nijak omezena. Například silný automobilový průmysl vyrostl navzdory těmto plánům, které s ním v takové míře vůbec nepočítaly. Do 60. let se japonská ekonomika díky velmi nízkým daním, odmtání výdajů na armádu a zapojení se do válek vedených USA (s poukazem na novou ústavu zakazující válku) a využití nových technologií zotavila z válečných škod a dostala se na třetí místo na světě, co do HDP. Zemi těžce zasáhla ropná krize v 70. letech a následující celosvětová recese. Provedla však základní restrukturalizaci ekonomiky, obnovila své členství v mezinárodních organizacích a během 80. let pokračovala v silném hospodářském růstu, který přeměnil Japonsko na druhou nejsilnější světovou ekonomiku. V 90. letech přišlo období deflace a minimálního růstu hospodářství. Potřebné reformy se prováděly pomalu a váhavě a výsledky se začaly dostavovat až na počátku 21. století. V roce 2007 zasáhla Japonsko světová finanční krize, která zvýšila hodnotu jenu o několik desítek procent, čímž uvrhla japonské exportéry do velkých problémů, naopak pomohla obdobně zaměřeným jihokorejským konkurentům.
Smrtí císaře Šówa (Hirohito) v roce 1989 a s nástupem císaře Akihita na trůn začalo nové období japonské historie - období Heisei.

Německá slovíčka na dálnici

31. ledna 2010 v 14:58 | MaRčIčInKa229
Achtung
pozor
Autobahn
dálnice
Steinschlag
padající kamení
Zentrum
centrum
Bei Nebel
za mlhy
Umleitung
objížďka
Baustelle
práce na silnici
Parkplatz
parkoviště
Langsam fahren
jeďte pomalu
Einbahnstraße
jednosměrka
Ausfahrt
výjezd
Kurve
ostrá zatáčka
Stau
zácpa
Geschwindigkeit
rychlost
Spurrinen
vyjeté koleje
Straßenschäden
poškozená silnice
Abstand halten
držte odstup
Maut
mýto

Anglická Slovíčka 02

31. ledna 2010 v 14:56 | MaRčIčInKa229
stable-stáj
to ride on horse-jezdit na koni
horse lovers-milovníci koni
farm-farma
mare-klisna
gelding-valach
stallion-hřebec
pony-poník
foal-hříbě
horse-kůň
horseshoes-podkova
gallop-cválat
trot-klusat
gush-tryskat
brush-kartáč-kartáčovat
castration.kastrace
meadow-louka
step-krok
fence-ohrada
saddle-sedlo
bridle-ohrada
hoof-kopyto
blanket-deka
mare-kobyla
pasture-pastva
competion-závod-soutěž

Anglický slovíčka pro začátečníky

31. ledna 2010 v 14:53 | MaRčIčInKa229
Zvířata :

Pes : Dog
Kočka : Cat
Kuře : Chicken
Slon : Elephant
Lev : Lion
Pták : Bird
Opice : Lemon
Tygr : Tyger
Ryba : Fish
Kůň : Horse

Jezdící věci :

Auto : Car
Motorka : Motorcycle
Kolo : Bicycle
Kolečkové brusle : Roller-skates
Brusle : Skates
Vozík : Buggy

Věci do školy :

Knížka : Book
Sešit : exercise-book
Tužka : Pencil
Pero : Pen
Tažka : Bag
Fólie : Sheeting

Barvy :

Hnědá : Brown
Černá : Black
Bílá : White
Žlutá : Yellow
Oranžová : Orange
Šedá : Gray
Fialová : Violet
Růžová : Pink
Zelená : Green
Modrá : Blue
Červená : Red
Stříbrná : Silver
Zlatá : Gold


Jiné :

Oko : eye
Nos : Nose
Písnička : Song
Muzika : Music
Okno : Window
Dveře : door
Vlasy : Hair


Anglická Slovíčka 01

31. ledna 2010 v 14:50 | MaRčIčInKa229
Česky Anglicky
Pomoct! Help!
Přítel Friend
Sestřenice/Bratranec Cousin
Mluvit Speak
Peníze Money
Žít Live
Malovat Paint
Dívat se Look
Učení Study
Spát Sleep
Čekat Loll about
Kino Cinema
Kavárna Café
Park Park
Parkoviště Car park
Plavat Swim
Potápět se Dave
Továrna Factory

Hledám výpomoc s blogem RYCHLE ČTĚTE PLS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

31. ledna 2010 v 12:17 | MaRčIčInKa229
Awojík nechtěl by někdo se mnou psát články na blog?Pokud má někdo zájem stát se dalším autorem blogu tak ho hned ted' beru ale musí napsat aspon' jeden článek za den pokud nenapíše navadí ale at' teda aspon' napíše jeden článek za týden prosím doufám že se najde nějaký autor který dává na blog hodně článků kdo by měl zájem napište mi na Icq:582882495 a pokud icq nemáte,napište normálně na blog a nějak se domluvíme nechtěla bych dávat heslo někomu kdo maže blogy takže bych se s tím dotyčným nějak domluvila mno tak zatím pápá.

Vaše icq

31. ledna 2010 v 11:53 | MaRčIčInKa229
Awojík nechce někdo pokecat?Pokud ano tak mi sem zadejte vaše icq a já si vás přidám a moje přezdívka tam je emma a evanna tak pa.

Text písničky See You Again

2. ledna 2010 v 0:52 | MaRčIčInKa229
I've got my sight set on you,
And I'm ready to wait,
I have a heart that will,
Never be tamed,
I knew you were somethin' special,
When he's holdin' me,
And i can't wait to see you again
I've got a way of knowin'
When somethin' is right
I feel like I must of known you,
In another life
Cause i felt this deep connection,
When you looked at my eyes,
And I can't wait to see you again...

CHORUS:
The lasted time i freaked out,
I just kept lookin' down,
I stu-stu-stuttered when you asked me what I'm thinkin' bout,
It's like a couldnt breathe
you asked whats wrong with me
My best friend Leslie says "She's just being Miley!"
And next time we hang out
I will redeem myself
My heart can rest till then
Whoa Whoa I,
I can't wait to see you again

I got this crazy feelin'
deep inside,
You call and ask to see me,
Tomorrow night,
I'm not a mind reader,


But I'm seein' the signs,
Bet you can't wait to see me again...

CHORUS:
The lasted time i freaked out,
I just kept lookin' down,
I stu-stu-stuttered when you asked me what I'm thinkin' bout,
Feel like a couldnt breathe
you asked whats wrong with me
My best friend Leslie says "She's just being Miley!"
And next time we hang out
I will redeem myself
My heart can rest till then
Whoa Whoa I,
I can't wait to see you again

I got my sight set on you,
And I'm ready to wait,

The last time i freaked out,
I just kept lookin' down,
I stu-stu-stuttered when,
You asked me what I'm thinkin' bout
It's like a couldnt breathe,
You asked whats wrong with me,
My best friend Leslie says "She's just bein' Miley!"
And next time we hang out,
I will redeem my self,
My heart can rest till then
Whoa Whoa I,
I can't wait to see you again,
Whoa Whoa I,

Text písničky 7 Things

2. ledna 2010 v 0:50 | MaRčIčInKa229
Text: 7 things


One, two, three, four

Sha, Sha, Sha

I probably shouldn't say this
But at times I get so scared
When I think about the previous
Relationship we shared
It was awesome, but we lost it
It's not possible for me not to care
And now we're standing in the rain
And nothing's ever gonna change until you hear
My dear

The seven things I hate about you
The seven things I hate about you
Oh, you
You're vain
Your games
You're insecure
You love me, you like her
You made me laugh, you made me cry, I don't know which side to buy
Your friends, they're jerks, and when you act like them, just know it hurts
I wanna be
With the one I know
And the seventh thing I hate the most that you do
You make me love you

It's awkward And it's silent
As I wait for you to say
What I need to hear now
Your sincere apology
When you mean it, I'll believe it
If you text it
I'll delete it
Let's be clear
Oh, I'm not coming back
You're taking seven steps here

The seven things I hate about you
You're vain
Your games
You're insecure
You love me, you like her
You made me laugh, you made me cry, I don't know which side to buy
Your friends, they're jerks, and when you act like them, just know it hurts
I wanna be
With the one I know
And the seventh thing I hate the most that you do
You make me love you

Compared to all the great things
That would take too long to write
I probably should mention
The seven that I like

The seven things I like about you
Your hair
Your eyes
Your old Levi's
When we kiss, I'm hypnotized
You made me laugh, you made me cry, but I guess that's both that I'll have to buy
Your hand in mine when we're intertwined, everything's alright
I wanna be with the one I know
And the seventh thing I like the most that you do
You make me love you

Sha, sha
Should you do, oh
Ooh
Ooh
Lalala
Ooh
Ooh...

Text Písničky One in a Milion

2. ledna 2010 v 0:50 | MaRčIčInKa229
Text: One in a milion

How did I get here?
I turned around and there you were
I didn't think twice or rationalize
`Cause somehow I knew
That there was more than just chemistry
I mean I knew you were kind of into me
But I figured it's too
Good to be true

I said pinch me where's the catch this time
Can't find a single cloud in the sky
Help me before I get used to this guy

They say that good things take time
But really great things
Happen in the blink of an eye
Thought the chances to meet somebody like you
Were a million to one
I can't believe it (oh whoa)
You're one in a million

All this time I was looking for love
Trying to make things work
They weren't good enough
`Till I thought I'm through
Said I'm done
Then stumbled into the arms of the one

You're making me laugh about the silliest stuff
Say that I'm your diamond in the rough
When I'm mad at you
You come with your velvet touch
Can't believe that I'm so lucky
I am have never felt so happy
Every time I see that sparkle in your eyes

They say that good things take time (whooooo)
But really great things

Happen in the blink of an eye
Thought the chances to meet somebody like you
Were a million to one
I can't believe it, (oh whoa)
You're one in a million, (yea yea)


All this time I was looking for love
Trying to make things work
They weren't good enough
Til I thought I'm through
Said I'm done
Then stumbled into the arms of the one

I said pinch me
Where's the catch this time
Can't find a single cloud in the sky
Help me before I get used to this guy

They say that good things take time(whoa)
But really great things happen in a blink of an eye
Thought the chances to meet somebody like you were a million to one
I can't believe it
(Oh oh whoa yea yea)

They say that good things take time
But really great things happen in the blink of an eye
Thought the chances to meet somebody like you were a million to one
I can't believe it (oh, oh)
You're one in a million

Yeah

One in a million

Yeah

You're one in a million

Text písničky True Friends

2. ledna 2010 v 0:48 | MaRčIčInKa229
We sign our cards and letters BFF
You've got a million ways to make me laugh
You're lookin' out for me; you've got my back
It's so good to have you around

You know the secrets I could never tell
And when I'm quiet you break through my shell
Don't feel the need to do a rebel yell
Cause you keep my feet on the ground

[CHORUS 1]
You're a true friend
You're here till the end
You pull me aside
When something ain't right
Talk with me now and into the night
'Til it's alright again
You're a true friend

[VERSE 2]
You don't get angry when I change the plans
Somehow you're never out of second chances
Won't say "I told you" when I'm wrong again
I'm so lucky that I've found

[CHORUS 2]
A true friend
You're here till the end
You pull me aside
When something ain't right
Talk with me now and into the night
'Til it's alright again

[BRIDGE]
True friends will go to the end of the earth
Till they find the thing you need
Friends hang on through the ups and the downs
Cause they've got someone to believe in

[CHORUS 3]
A true friend
You're here till the end
You pull me aside
When something ain't right
Talk with me now and into the night
No need to pretend
You're a true friend
You're here till the end
Pull me aside
When something ain't right
Talk with me now and into the night
'Til it's alright again
You're a true friend [3x]

Vásky jako Miley Cyrus

2. ledna 2010 v 0:47 | MaRčIčInKa229
Pokud chcete mít vlásky jako Miley Cyrus ( např. jako v tomto článku: Miley Cyrus - 2009 Teen Choice Awards - Arrivals (9.8.) )

Tak je postup naprosto lehký:
1) Můžete mít vlasy mokré, ale i nemusíte ( když jsou umyté jde to líp! )
2) Pokud Vám jdou udělat copánky ( když máte dlouhé vlasy ) po obou stranách tak si je zapleťte, nejlepší je francouzský cop po obou starnách, ale vůbec nevadí když máte normální copánky
3) Pokud Vám nejdou udělat copánky ( krátké vlasy ) tak si dejte vlasy do culíku, ale nespevňujte je gumičkou!! Když to tak budete mít tak si vlasy obtočte kolem culíku, jakoby do drdolu!
4) Nechte tak vlasy celou noc, ráno si je rozpusťte a máte vlasy jako Miley!!!

free image host free image host free image host

A ještě lepší?Tak tohle je pravé Líčení

2. ledna 2010 v 0:45 | MaRčIčInKa229

Charakteristickým znakem Miley jsou husté, hnědé, zvlněné vlasy a vždy decentní make-up v přírodních barvách země, který její krásu jen lehce podtrhne, ale nepřebije. Zkus to taky!1. krok Případné kruhy pod očima zakryj korektorem. Na horní víčko nanes světle a tmavě hnědé oční stíny. Směrem k nosu (do vnitřního koutku oka) nanes světlý odstín, směrem k vnějšímu koutku tmavší. Přechod směrem k obočí dobře rozetři.
antibakteriální cover stick (Manhattan Clearface, 160 Kč)
kvartet očních stínů Giordani Gold Harmony se zrcátkem a aplikátory (Oriflame, 549 Kč)

2. krok Řasy nalič nahoře i dole. Dávej pozor, aby se k sobě jednotlivé řasy nelepily, bude to vypadat přirozeněji. Pro denní líčení přetři řasy maximálně ve dvou vrstvách.
řasenka pro mega objem The Colossal Volum'Express (Maybelline, 229 Kč)


3. krok Nejsnáz se růž nanáší, když se usměješ. Při tomto gestu ti totiž vystoupí lícní kosti a ty přes ně lehce přejeď štětcem. Růž nanášej od středu líčka k uchu!
provoněná tvářenka Mineral Compact Blusher (Dermacol, 169 Kč)4. krok Lesk na rty je ideální nanášet od středu směrem ke koutkům rtů. Pokud je barva až moc výrazná, natečkuj na ni malinko světloučkého pudru.
narůžovělý lesk na rty Shine Deluxe Jewels (Astor, 159 Kč)Nalič se Jako Miley Cyrus

2. ledna 2010 v 0:43 | MaRčIčInKa229


Steps:

1. Začni tým že si pořádne umyješ tvář.

2. Použi jemný odtín tvý barvy na celou tvář, pomaly ho rozetři.

3. Pod očima neudelej žádny zbytečný ceruzkový čáry

4.Pod oči nanes jemný bílý stín a jako prvný vrstvu na vrchný víčka.

5. Na vrchní víčka nanes černý stín.

6. Udělej tenkú ceruzkovú čáru na vrchní víčka očí.

7. Nanes černú mascaru ale bez žádnych hrček!

8. Nanes jemný rúžový púdr na tvé líca.

9. Na pery nanes rúžový lesk.

Mileynka Rozhovor o Halloweenu

2. ledna 2010 v 0:40 | MaRčIčInKa229
Tak co lidišky?Vzpomínáte ještě na Halloween stýská se vám po něm?Mno tak vám ho připomenu a dokonce i ze slavnou Miley Cyrus která tenkrát dělala rozhovor Halloweenu podle mě se mi ten kostým nebo co to je nelíbí ale uznávám její snahu jinak se totiž obléká bomba.

Interwiev with Mileynka

2. ledna 2010 v 0:36 | MaRčIčInKa229
Jeden starší interwiev s Miley ohledem HM:Movie.


Chceš vědět jak to bylo s Hannah Montana: The Movie? Dohnali jsme její filmovou stár Miley Cyrus. Jsou líbací scény trapné? Jaké je poselství filmu? Co Miley přidala do příběhu? To vše a více si nyní přečtěte v rozhovoru...

První věc...Je fáma že jsi nechtěla film s Hannah Montanou? Je to pravda?
Miley: ,,Je to pravda! Zpočátku jsem byla trošku znepokojená protože jsem chtěla vědět, jak bude show pokračovat ve filmové podobě. Chtěli jsem vytvořit film, který by byl mnohem realističtější než show, spolu s komedií a romancí. Myslím že jsme odvedli dobrou práci ale na začátku to bylo trošku strašidelné."


Interwiev With Miley

2. ledna 2010 v 0:35 | MaRčIčInKa229
..tak další videjko z youtube je to rozhovor z červenýho koberece...na začátku se ta reportérka ptá miley odkud má šaty atak a miley odpovídá že jsou to šaty od maxe arzii s maxem má i tu spol.kolekci ale na týhle akci kolekce ještě nebyla..je to akce..hudební ceny grammy ..miley má takovej prostě zvláštní hlas jinej než všichni američani...=)

Miley interwiev with Alan Carr Chatty Man

2. ledna 2010 v 0:33 | MaRčIčInKa229
Tady v tom rozhovoru je Milynka z nějakým Alanem mno nic mrkněte se je super.

Sportovkyně Miley

2. ledna 2010 v 0:29 | MaRčIčInKa229
Miley Cyrus naše malá sportovkyně na kole si jen tak frčí na ulici ale podle mě jí to tam fakt moc sluší a to kolo je teda fakt stylový :-) Mno ale teda nenapadlo by mě že je Miley Cyrus až zas taková sportovkyně Miley i vám přeji Št'astný Nový Rok tak zatím pápá.

Tak co New Rok?

1. ledna 2010 v 19:55 | MaRčIčInKa229
Nazdárek lidišky tak vás tu vítám po novém roce.Co ste na nový rok dělaly?Já sem šla pařit jho byla to sranda ale mno zas až taková ne vždycky se něco pokazí o tom už vám říkat nebudu to je soukromé ale vítám vás tu spět v roce 2010 a doufám že nebude tak hrozný jako byl tento nebo snad bude ještě horší?O to nezájem tak mno zatím se mějte když dneska budu mít čas tak ještě písnu ale nwm newm možná teda spíš ne pápá.